Okulary przeciwsłoneczne bez filtra UV wrogiem dla naszych oczu?

Okulary przeciwsłoneczne kupujemy po to, aby zapewnić sobie komfort widzenia w słoneczne dni. Kupując okulary przeciwsłoneczne zastanawiasz się na ich kształtem, kolorem opraw i soczewek. Ale czy pamiętasz o ich najważniejszej funkcji?

W jaki naturalny sposób chronimy oczy?

Podstawowe bezpieczeństwo naszych oczu zapewniają nam powieki i źrenice. Przy nadmiernym świetle nasze powieki przymykają się tak, aby jak najmniej światła trafiało do gałki ocznej. Źrenice pod wpływem promieni słonecznych zmniejszają się chroniąc w ten sposób wewnętrzne struktury oka. Kiedy oświetlenie słabnie, źrenice rozszerzają się.

Okulary przeciwsłoneczne powinny wspierać lub zastępować naturalne mechanizmy obronne przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz nadmiernym światłem słonecznym. Wychodząc na zewnątrz w słoneczne dni, zakładamy nasze okulary przeciwsłoneczne, które tworzą barierę pomiędzy naszymi oczami, a promieniami słonecznymi.

Wszystko będzie dobrze, jeśli okulary przeciwsłoneczne które zakładamy mają filtr UV. Gorzej dla naszych oczy, kiedy go brakuje. Nasze oczy nie reagują wtedy naturalnie. Ciemne soczewki paraliżują nasz układ obronny – źrenica się rozszerza, powieki nie przymykają się. Światło ultrafioletowe z łatwością dociera do przedniego odcinka oka. Przez takie nieroztropne działanie możemy przyspieszyć procesy degradacji rogówki oka.

Jeśli jesteś rodzicem pamiętaj, że oczy Twojego dziecka są bardziej podatne na szkodliwe światło ultrafioletowe. Nie należy dokonywać zakupu okularów przeciwsłonecznych dla dzieci w przypadkowych sklepach. Najlepiej wybrać się do optyka i mieć 100 % pewności, że oczy nie będą narażone na szkodliwe promieniowanie.

Kategorie filtra w okularach przeciwsłonecznych

Rozróżnimy 5 kategorii:

0 – clear or very light tint

Soczewka często pojawia się w okularach sportowych. Przepuszcza ona od 80% do 100% światła, jest przezroczysta lub delikatnie zabarwiona.

1 – light tint

Soczewki delikatnie przyciemnione w kolorze żółtym lub bursztynowym. Sprawdzają się idealnie w pochmurne dni przy gorszych warunkach świetlnych. Przepuszcza światło od to 43% do 80% światła.

2 – medium tint

Soczewki o średnim zaciemnieniu sprawdzają się w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych.

3 – dark tint

Najczęściej spotykana kategoria na rynku. Najbardziej uniwersalna i sprawdzająca się soczewka w codziennym użytkowaniu oraz wypoczynku w ciepłych krajach.

4 – very dark tint

Soczewki o bardzo mocnym przyciemnieniu. Nie zaleca się ich do prowadzenia auta. Zalecane w warunkach niezwykle silnego promieniowania słonecznego np. w górach. Nie są przeznaczone do codziennego użytkowania. Przepuszcza światło od 3% do 8 %.

W naszej ofercie na sunloox.com oraz w salonach stacjonarnych SunLoox oraz Loox Galeria Optyki znajdą Państwo okulary przeciwsłoneczne tylko z filtrem zapewniającym ochronę przed promieniowaniem UV.

Życzymy dużo słońca!

sklep@sunloox.com