Nasze okulary to przedmiot, który często trzymamy w dłoniach, poprawiamy rękoma, odkładamy w różne miejsca. Dlatego podobnie jak nasz smartfon jest przestrzenią, która dostarcza i gromadzi drobnoustroje w tym także niebezpieczny w ostatnim czasie SARS-COV-2. Z pewnością zastanawiasz się nie tylko jak prawidłowo dbać o swoje okulary, ale również nad sposobem wyczyszczenia ich w zaciszu domowym. Jeśli w danym momencie nie posiadasz przy sobie, żadnego profesjonalnego środka do czyszczenia soczewek okularowych w domu to na pomoc przychodzi woda + delikatny płyn do naczyń (niezawierający alkoholu oraz z  neutralnym pH). Detergenty, które absolutnie się nie nadają do czyszczenia naszych okularów to: mydła w płynie, żele pod prysznic, ponieważ zawierają one środki nawilżające. Dlatego najlepiej jest użyć płynu do naczyń niezawierającego ekstraktu z cytryny oraz balsamu, dzięki temu unikniesz smug na soczewkach oraz niepożądanych zmian przy powłokach antyrefleksyjnych. Podczas mycia okularów pod bieżącą, ciepłą wodą z odpowiednim detergentem, zachodzi proces fizykochemiczny. Dzięki, temu cząsteczki tłuszczu są osaczane przez cząsteczki płynu, tworząc micele. Micele idealnie z powierzchni mytej zmywa tylko woda. W przypadku koronawirusów są to wirusy, które charakteryzują się osłonką zbudowaną z białek i tłuszczów. Te ostanie czynią komórkę wirusa wrażliwą na mydło lub inne detergenty używane w domu. Cząsteczki mydła, otaczają cząsteczki tłuszczu w osłonce wirusa, rozrywając jego strukturę. Destabilizacja komórki wirusa powoduje jego wyginięcie. Do zajścia tego efektu jest potrzebny czas, dlatego eksperci zalecają mycie rąk co najmniej 30 sekund. Toteż my, zachęcamy do mycia okularów powyżej 30 sekund co dzień. Procedura jest bardzo prosta. Do czyszczenia użyj kropli płynu do zmywania, rozprowadź ją między palcami i wytwórz pianę, a następnie nałóż ją na soczewki. Spłukuj  soczewki pod  bieżącą, letnią wodą i delikatnie przetrzyj ściereczką z mikrofibry (mikrowłókna). Przed użyciem ściereczki należy ją również wytrzepać. Jeśli, ściereczka będzie mocno zabrudzona należy ją przeprać. Wypada wspomnieć  o dwóch istotnych zasadach. Pierwszą z nich to fakt, że nie pierzemy ściereczek powyżej 40 stopni oraz nie dodajemy płynu do prania, płukania. W przeciwnym wypadku ściereczka może zostawiać smugi podczas czyszczenia okularów.  Pozostałe części takie jak: zauszniki, nośniki możemy osuszyć delikatnie ręcznikiem papierowym.

Należy pamiętać, że używając chusteczek higienicznych lub odzieży, jest możliwość pozostawienia drobinek kurzu i brudu na soczewce. Co po ich użyciu prowadzi do mikro zadrapań. Z czasem może dojść do pogorszenia komfortu widzenia oraz utraty właściwości soczewek. Powstałych rys nie usuniemy ani z soczewek organicznych, ani z soczewek mineralnych. Nawet jeśli rysy są mikroskopijne, światło rozprzestrzenia się przez kosmetyczne zarysowania, obciążając oko. Jeśli zauważasz, że Twoje okulary są niedoczyszczone przy noskach lub zawiasach, możesz użyć czystej, miękkiej  szczoteczki do zębów. W tym przypadku postępuj bardzo ostrożnie, aby nie zniszczyć soczewek oraz nie zarysować oprawy. Zatem jeśli twoje okulary wymagają kompleksowego mycia, nie obawiaj się domowego sposobu ich czyszczenia.

Prawidłowe czyszczenie okularów:


- Przy czyszczeniu okularów patentek (bezramkowych), zalecamy chwycić za róg soczewki, unikniesz w ten sposób napięciu oprawki.     
- Zalecamy czyścić ciepłą wodą z delikatnym detergentem.           .
- Jako prawidłowe czyszczenie, zachęcamy do czyszczenia ich myjką ultradźwiękową  
(serwis dostępny w salonach Loox Galeria Optyki oraz w salonach SunLoox).    
- Usunięcie większych zabrudzeń, zostawcie specjaliście. 

Przy czyszczeniu okularów unikamy:


- Chusteczek jednorazowych, papieru toaletowego, ręczników i innych tkanin mogą one spowodować zarysowanie soczewki.         
-  Silnych detergentów, które mogłyby zniszczyć soczewkę lub oprawkę  .
-  Dużej siły, ponieważ zbyt mocne czyszczenie może sprowadzić do deformacji.          

Istotnym punktem w pielęgnacji okularów korekcyjnych jest nie tylko ich czyszczenie, ale również ich przechowywanie. Aby zachować nieskazitelność waszych szkieł, należy przechowywać okulary w etui. Etui powinno być wyścielone ściereczką z mikrofibry. Przy zakupie okularów powinniśmy otrzymać oryginalne etui oraz ściereczkę. Okulary dla ostrożności możesz zwinąć również w ściereczkę, aby podwójnie je zabezpieczyć. Okulary bez twardego etui nigdy nie trzymamy w kieszeni spodni, marynarki czy koszuli. W ten sposób unikniemy uszkodzeń na soczewce. Choć bardzo wiele osób bardzo chętnie nosi je we włosach, na dekolcie, co może doprowadzić do zniekształceń lub uszkodzeń mechanicznych takich jak wyłamanie fleksa czy złamanie zausznika. Bezpieczne przechowywanie okularów to także nie narażanie ich na wysokie i zbyt niskie temperatury. W lecie nigdy nie zostawiaj okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych w samochodzie, ponieważ wysoka temperatura może je zdeformować lub powodować pękanie powłok. Unikaj silnego źródła ciepła takie jak sauna, rozgrzana deska rozdzielacza.    

Podsumujmy prawidłowe przechowywanie okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych:

- Przechowuj okulary w etui wyścielonym ściereczką z mikrofibry (którą otrzymujesz u optyka).
- Trzymaj okulary w bezpiecznym otoczeniu.          
- Zakładaj i ściągaj oburącz, nigdy nie łap za zausznik, lecz za front oprawy.      

Odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie zapewnia zwiększenie żywotności okularów i lepsze widzenie. Dlatego warto o nie dbać i przestrzegać podstawowych zasad ich użytkowania.

ZESPÓŁ SUNLOOX