Krótkowzroczność zwana inaczej miopią (z gr. myopia, oznacza mrużyć). Ta dość poważna wada wzroku, dotyka zarówno dzieci, kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku, na całym świecie. Jak pisze Prof. dr hab. n. med. Damian Czepita w jednych swoich artykułów, przyjmuje się do końca 2020 roku na krótkowzroczność  będzie chorowało 1/3 populacji światowej. Jednak, w dobie dóbr i rozwoju cywilizacyjnego powstało kilka sposobów na walkę z problemem zdrowotnym XXI wieku jakim jest miopia. Z czego wynika wspomniana przypadłość, czym się objawia i jakie kroki, należy podjąć po jej wykryciu o tym w dzisiejszym artykule na naszym blogu.

 Krótkowzroczność to jedna z wad refrakcyjnych wzroku. Nasz układ optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie słoneczne, tak jak w przypadku oka miarowego, które bez żadnego spięcia mięśni, skupia równoległe promienie światła dokładnie na siatkówce, tak inaczej dzieje się w oku krótkowzrocznym. W tym przypadku promienie słoneczne nie są skupione na siatkówce oka, lecz przed nią. Z tej przyczyny obraz nie jest doskonale odwzorowany na siatkówce. Nieprawidłowo odwzorowany obraz przesłany przez nerwy wzrokowe do ośrodków wzrokowych powoduje, że widzimy niewyraźnie.

 Na powstanie i  na rozwój krótkowzroczności mają wpływ dwa czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Pierwszy z nich jest zależny w większości od wad genetycznych, jakie są dziedziczone od naszych najbliższych (rodziców, dziadków). Jeśli rodzice noszą okulary, jest bardzo duża szansa, że dziecko też będzie ich potrzebowało. Z kolei do czynników środowiskowych możemy zaliczyć np. długotrwałe przesiadywanie przy komputerze, używki, niezdrowy tryb życia, brak okularów przeciwsłonecznych zabezpieczających oczy przed promieniami UV oraz nasze przyzwyczajenia takie jak: czytanie książki w nieodpowiedniej odległości czy nieodpowiednia dieta . Przy czym ten drugi czynnik ma większe znaczenie w obecnych czasach. Pierwsze objawy krótkowzroczności ukazują się dość szybko, już kilka miesięcy po tym, jak zapominamy o kilku zasadach wspomagających nasz wzrok np. o odpowiedniej diecie w której powinny znaleźć się takie witaminy jak A, D i E, czy utrzymywaniu właściwych odległości przy komputerze. Najbardziej powszechnym jej objawem jest fakt, że osoby wcześniej widzące idealnie zarówno w dalekich odległościach, jak i bliskich, aktualnie odległe przedmioty widzą niewyraźnie. Ludzie cierpiący na miopię skarżą się również na nieostre widzenie o zmroku czy w nocy np. podczas prowadzenia auta. Przecieranie i mrużenie oczu w celu wyłapania ostrości na dalsze odległości to kolejny objaw krótkowzroczności. Z biegiem czasu sytuacja może się pogorszyć i doprowadzić do pogłębienia problemu. Brak jego rozwiązania poprzez odkładanie problemu na potem może doprowadzić do ciągłego ,, zmęczenia oczu'' oraz do dokuczającego bólu głowy. Dr hab. n. med. Anna Kubatko –Zielińska wyróżnia trzeci czynnik mianowicie: czynnik etniczny. Jak twierdzi ,, U osób rasy żółtej odsetek krótkowzrocznych dochodzi do 80%, a u rasy białej do 25–30%. Najczęściej stwierdza się małą i średnią krótkowzroczność''.

 Pisząc o krótkowzroczności wypadałoby również dodać jej stopnie i klasyfikacje. Krótkowzroczność możemy podzielić na poszczególne stopnie:

  • małą (niska) - do - 4 dioptrii- objawia się pomiędzy 10, a 12. rokiem życia, powiększa się na skutek stałego napięcia akomodacji przy natężonej pracy z bliska.

 Czym jest akomodacja? Dowiesz się z poprzedniego artykułu:

 http://sunloox.com/blog/cat/vademecum/post/zmeczenie-wzroku-w-cyfrowym-swiecie/

 Dlatego tak ważne jest robienie przerw podczas nauki, najlepiej na świeżym powietrzu, aby nasz wzrok odpoczął od patrzenia na bliskie dystanse. Dzięki takiej przerwie relaksujemy oko przy patrzeniu na dalsze odległości.

  • średnią - w granicach od - 4 dioptrie do - 8 dioptrii
  • wysoką - ( powyżej -8 dioptrii) - ten stopień Moypii nie jest wadą refrakcji, którą można skorygować optycznie. Przy wydłużonej gałce ocznej na jej tylnym biegunie często występują zmiany zwyrodnieniowe w odrębnie siatkówki, naczyniówki, nerwu wzrokowego i wiele innych schorzeń układu wzrokowego.

Klasyfikując krótkowzrokowców, możemy wymienić następujący podział:

  • krótkowzroczność osiowa ( zbyt długa gałka oczna)- najczęściej spotykany typ , pojawia się już w okresie wczesnoszkolnym , a rozwija się w okresie dojrzewania. Według niektórych źródeł myopia u kobiet, może zatrzymać się między 15, a 17 rokiem życia. Z kolei u mężczyzn proces postępowania wydłuża się o jakieś 2 - 3 lata,
  • krótkowzroczność refrakcyjna ( gałka oczna jest odpowiedniej długości)- moc układu optycznego jest zbyt duża,
  • krótkowzroczność krzywiznowa ( wypukła krzywizna rogówki lub soczewki oka).

 

W jaki sposób można rozwiązać problem krótkowzroczności.

To kolejne zadanie dla krótkowidza. Najpopularniejszą i najbardziej efektywną metodą walki z krótkowzrocznością jest dopasowanie odpowiednich okularów i ich stałe noszenie. W tym celu najlepiej udać się do specjalisty, który zbada naszą wadę i stwierdzi jakich soczewek okularowych potrzebujemy. Tak, aby wada nie wpłynęła na ostrość widzenia. Dla osób, które nie chcą nosić okularów korekcyjnych, dobrym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, które również możemy dopasować w naszych gabinetach w sieci salonów Loox Galeria Optyki lub SunLoox. Nasz specjalista dobierze takie okulary, które nie będą zawężać pola widzenia, a polepszą wzrok oraz zwalczą doskwierające nam bóle oczu, głowy czy uczucie ogólnego zmęczenia. Im większa krótkowzroczność tym soczewki okularowe będą grubsze. Obecnie dzięki nowej technologii jesteśmy w stanie pocienić soczewkę.

Dzięki, zastosowaniu odpowiednich indeksów (materiałów), nawet przy większej korekcji, można uzyskać efekt lekkich i estetycznych soczewek okularowych. Niezależnie od tego co wybierzesz, zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary korekcyjne należy kupić ze sprawdzonego źródła.

Osoby, które chcą się pozbyć 100% wady wzroku mogą zainteresować się opcją zabiegu laserem. Przy wyborze tej innowacyjnej metody, należy skonsultować się z lekarzem okulistą, ponieważ nie każda osoba kwalifikuje się do zabiegu. Pamiętaj! Każda wada wzroku wymaga stałej kontroli specjalisty. Jedna lub dwie wizyty w naszych gabinetach w ciągu roku pozwolą śledzić rozwój wady i możliwość jej korygowania. Jeśli czujesz, że Twój wzrok się pogarsza, umów się na wizytę już dziś. Poniżej znajdziesz arkusz kontaktowy po wypełnieniu wymaganych pól, prześlij go do nas, a my w szybkim czasie skontaktujemy się w celu potwierdzenia Twojej wizyty: http://sunloox.com/contacts.

W jaki sposób dodatkowo dbać o higienę oczu?

Pierwszym z sposobów jest regularne badanie wzroku, wiadomo, że z czasem nasz wzrok się pogorszy, dlatego warto upewnić się, że dotychczasowe okulary w 100% korygują nasz wzrok. Co roku powinniśmy umówić się u optometrysty czy refrakcjonisty na badanie kontrolne. Oprócz samego noszenia okularów korekcyjnych bądź też soczewek kontaktowych warto, jest zadbać o prawidłową higienę oczu. W tym mogą nam pomóc na przykład krople do oczu. W salonach Loox Galeria Optyki oraz SunLoox możesz zakupić krople do oczu marki CooperVision o nazwie Comfort Drops. Krople do oczu Comfort Drops są przeznaczone dla wszystkich osób, które chcą pozbyć się problemu z zaczerwienionymi oczami, a ich użytkowanie spowoduje, że nasz wzrok nie będzie męczyć się tak szybko.

Więcej o higienie oczu dowiesz się z poprzedniego wpisu:

http://sunloox.com/blog/cat/vademecum/post/jak-dbac-o-wzrok/ .

Trzymajcie się cieplutko.

Team SunLoox / Loox Galeria Optyki