Kilka lat temu problemy z widzeniem na bliskie odległości dotyczył osób powyżej 40 roku życia. Światowi producenci soczewek okularowych stworzyli dla nich soczewki o konstrukcji progresywnej i biurowej. Rozwój technologii spowodował, że o wiele więcej osób spędza znaczną część dnia przy urządzeniach multimedialnych. Trud układu wzrokowego nie tylko wywołany jest skupieniem wzroku na bliskie odległości, ale także dodatkowo intensywnym światłem wydobywającym się z urządzeń takich jak smartfony, laptopy, tablety itp.

W dzisiejszym cyfrowym świecie nawet odległość czytania uległa zmniejszeniu, ponieważ wielkość cyfr i liter w telefonie samoistnie wymusza bliższe ustawienie tekstu niż w standardowym druku takim jak książka czy gazeta. Nagromadzenie tych czynników sprawiło, że coraz częściej narzekamy na zmęczenie oczu oraz na brak ostrości podczas czytania. Na nieostre widzenie z bliska skarżą się osoby już przed 30 rokiem życia.

Syndrom Widzenia Komputerowego (Cyfrowe Zmęczenie Wzroku), o którym mowa zgodnie z definicją podaną przez American Optometric Association, wskazuje grupę problemów związanych z oczami i wzrokiem, które powstają w wyniku długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych.

Powodem staje się zwykle nadwyrężona akomodacja oka. Czym jest akomodacja? Akomodacje można porównać do naturalnego „zooma”, który ustawia ostrość widzenia na wybraną przez nas odległość. Akomodacja rozluźnia się, gdy patrzymy na dalekie odległości i ulega napięciu, gdy nasz wzrok zostaje przenoszony na bliską odległość. Jeśli jest w ciągłym napięciu nasz wzrok daje o sobie znać. Objawia się takimi dolegliwościami jak bóle głowy i oczu, brakiem koncentracji, niewyraźnym obrazem czy jego pływaniem. Do tego dochodzi ogólne przemęczanie, suchość lub pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło lub gorsze widzenie w nocy. Jeśli podczas pracy przy komputerze odczuwasz powyżej wymienione przypadłości to wiedz, że masz do czynienia z cyfrowym zmęczeniem oczu.

Sprawdź, czy dokuczają Ci objawy cyfrowego zmęczenia oczu:

- Bóle głowy w części skroniowej lub w oczodole, to znak, że mięśnie poruszające gałką oczną mogą być zmęczone ze względu na wydłużony czas korzystania z urządzeń cyfrowych.

- Zmęczenie oczu to przypadłość osób pracujących w biurze. Jeśli odczuwasz ból oczu to znak, że Twój wzrok jest przemęczony. Przyczyną jest zbyt długi czas wpatrywania się w urządzenie elektroniczne, emitują one niebieskie światło, które niekorzystnie wpływa na nasze oczy.

- Ogólne zmęczenie odczuwasz pod koniec dnia, kiedy relaksem staje się dla Ciebie zamknięcie oczu.

- Zamglone widzenie - pojawia się, wtedy gdy chcesz przenieść w szybkim czasie wzrok z bliskiej odległości na dal. W efekcie w ciągu dnia możesz widzieć niewyraźnie.

- Nadwrażliwość na światło jeśli silne światło dotrze do naszego oka.

- Suchość oka. Zazwyczaj mrugamy około 20 razy na minutę. Podczas czytania tekstu ilość mrugnięć spada do 15 razy przy korzystaniu z komputera do 10, a przy tablecie jeszcze mniej od 6 do 8 mrugnięć co powoduje wysychanie oczu.

- Gorsze widzenie w nocy ze względu na przemęczenie wzroku możesz odczuwać niewyraźny obraz w ciemności.

-Podrażnione oczy - jak często zdarza Ci się przecierać oczy? Podrażnienie oczu spowodowane jest przemęczeniem.

- Obniżona koncentracja.

Rozwiązaniem problemu jest wizyta w naszym salonie. Optometrysta po badaniu wzroku zaleci odpowiedni rodzaj soczewek okularowych, adekwatnych do stanu akomodacji oraz kondycji oka pacjenta. Na rynku optycznym istnieje konstrukcja, która dzięki nowoczesnej technologii pozwoli cieszyć się komfortem widzenia na bliskie odległości bez nadwyrężania akomodacji. O możliwości poprawy komfortu widzenia zapytaj się naszego specjalisty w salonie SunLoox i Loox Galeria Optyki.

 

Zapraszamy.

Team SunLoox