Zdrowe oczy

 Dobra widoczność pomaga osiągać dobre wyniki - w domu, w pracy lub za kierownicą. Dlatego ważne jest, aby zrobić kilka prostych kroków, aby upewnić się, że Twój wzrok jest najlepszy. Regularne badanie wzroku jest najlepszym sposobem ochrony wzroku i łatwym środkiem ostrożności. Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać zdrowie oczu w miarę starzenia się.

 Zbilansowana dieta

W ramach zdrowej diety wybierz pokarmy bogate w przeciwutleniacze, takie jak witaminy A i C; produkty takie jak liściaste, zielone warzywa i ryby. Wiele pokarmów - zwłaszcza tłuste ryby, takie jak łosoś - zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, które są ważne dla zdrowia plamki żółtej, części oka odpowiedzialnej za centralne widzenie.

Niewystarczające spożycie przeciwutleniaczy, spożywanie alkoholu lub tłuszczów nasyconych może powodować reakcje wolnorodnikowe, które mogą zaszkodzić plamce żółtej - środkowej części siatkówki. Diety wysokotłuszczowe mogą również powodować złogi, które ograniczają przepływ krwi w tętnicach. Oczy są szczególnie wrażliwe na to, biorąc pod uwagę niewielki rozmiar naczyń krwionośnych, które je karmią. W sieci można znaleźć bardzo dużo diet na wzrok, skierowanych dla osób, które dzięki spożywaniu odpowiednio zbilansowanej porcji żywieniowej dostarczą organizmowi niezbędne witaminy i minerały.

Twoje oczy są wyjątkowe i mają własny zestaw potrzeb żywieniowych. 

 Ćwiczenia

Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, co poprawia poziom tlenu w oczach i usuwanie toksyn.

Śpij dobrze

Poczujesz różnicę, kiedy będziesz spać, tyle ile potrzebujesz. Poczujesz się wypoczęty, co odzwierciedli się w twoim wyglądzie i codziennych obowiązkach, a dobry odpoczynek poprawi zdrowie twoich oczu.

Umyj ręce

Utrzymywanie rąk w czystości jest bardzo ważne, jeśli chodzi o oczy, szczególnie jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Przed dotknięciem oka - oraz przed założeniem lub zdjęciem soczewki kontaktowej - umyj ręce łagodnym mydłem i osusz niestrzępiącym się ręcznikiem. Niektóre zarazki i bakterie pochodzące z rąk mogą powodować infekcje oka. Kiedy dotykasz oka, cokolwiek masz na palcach trafia bezpośrednio na jego powierzchnię.

 Nie pal

Palenie naraża oczy na wysoki poziom stresu oksydacyjnego. Chociaż związek nie został jednoznacznie zidentyfikowany, wiadomo, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób mających wpływ na oko. 

 Noś okulary przeciwsłoneczne

Aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), wybierz okulary przeciwsłoneczne z ochroną UVA i UVB. 

Urządzenia i niebieskie światło

Prawdopodobnie używasz urządzeń cyfrowych przez wiele godzin każdego dnia w pracy i w domu. Urządzenia te wystawiają oczy na działanie niebieskiego światła o wysokiej energii.  Zalecamy okulary z soczewka blue control.

 Oto kilka innych wskazówek, które mogą pomóc, gdy jesteś przy komputerze:

  • Trzymaj ekran komputera w odległości 40 - 75 cm od oczu.
  • Utrzymuj górę ekranu komputera nieco poniżej poziomu oczu.
  • Dostosuj oświetlenie, aby zminimalizować olśnienie na ekranie.
  • Mrugaj często.
  • Co 20 minut rób sobie przerwę, aby skupić się na obiekcie oddalonym przez 20 sekund.
  • Użyj kropli do oczu, aby złagodzić podrażnione, suche oczy.

 Dbajmy o nasze oczy, iż naszym oknem na świat.