Zacznijmy od początku, nie jestem komputerem ani automatycznym programem. Mam na imię Gosia i wcześniej mogłeś mnie spotkać w naszych salonach w charakterze: doradcy klienta, czyli na bezpośrednim froncie. Jako optometrysta sprawdzałam w jakim stanie są Wasze oczy a jako menadżer salonu dbałam o to by wszystko działało jak należy. To było najtrudniejsze.

Co robię dzisiaj? Jestem szczęśliwą mamą, która nie chce rezygnować ze swojej pasji oraz życia zawodowego. Realizuję się pomagając na odległość we wszystkich kwestiach związanych z wyborem i zakupem okularów w sklepie internetowym lub w jednym z naszych salonów.

  • Nie możesz znaleźć okularów dla siebie - pomogę!

  • Opowiem o produktach i wskażę czym się wyróżniają poszczególne marki,

  • Jeśli jesteś po badaniu wzroku i nie wiesz co oznaczają te wszystkie zapisy - rozszyfruję to,

  • Masz problem ze złożeniem zamówienia - jestem do dyspozycji,

  • Zamówiłeś okulary przeciwsłoneczne i chcesz je zwrócić lub wymienić - opowiem jak to zrobić, żebyś był zadowolony,

  • Zaczynasz gorzej widzieć i chciałbyś się umówić na badanie - pomogę zarezerwować wizytę w najbliższym salonie,

Może chcesz nas za coś pochwalić albo podpowiedzieć jak nasze usługi mogą być jeszcze lepsze? Chętnie o tym porozmawiam.

Jestem od tego abyś otrzymał wsparcie, na jakie możesz liczyć rozmawiając bezpośrednio z moimi koleżankami i kolegami w salonach stacjonarnych. Jeżeli masz wrażenie że pisze do Ciebie komputer - “Dzień dobry w czym mogę pomoc?” albo “Czy masz do mnie jeszcze jakieś pytania?” - uwierz ze zwyczajnie tak najłatwiej mi zacząć ale jestem prawdziwym człowiekiem. I jeżeli masz problem z czymkolwiek, możesz do mnie napisać. Jeżeli od razu nie odpiszę to zostaw chociaż maila. Na każdą wiadomość będę chciała jak najszybciej odpisać.

Dziękuję i pięknego dnia!

Jeśli masz pytania wystarczy, żę klikniesz w okno czatu na dole strony.

Gosia