Dlaczego powinniśmy kupować okulary tylko u optyka? Czy zakup gotowych okularów (w aptece, drogerii) jest bezpieczny?

Od czego powinniśmy zacząć?

Większość osób myśli, że optyk po badaniu okulistycznym dobiera tylko moc soczewki okularowej, a oprawki okularowe wybieramy sobie sami.

Pierwszym miejscem, do którego musimy się udać w celu doboru okularów korekcyjnych jest gabinet okulistyczny. Optometrysta (specjalista od refrakcji) jest odpowiedzialny za pomiar i dobór korekcji wzroku. Jeśli, podczas badania okaże się, że w gałce ocznej zachodzą zmiany, specjalista kieruje pacjenta do lekarza okulisty.

Gdy mamy już określoną moc soczewek okularowych możemy skonsultować się z optykiem, który pomoże nam dobrać odpowiednią oprawę okularową. Zwróci on uwagę na kształt twarzy, nosa, środek źrenicy oraz typ urody. Następnie razem ze specjalistą wybieramy rodzaj soczewek, powłok naniesionych, tak aby okulary były dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Mają spełniać funkcję estetyczną, ale i praktyczną.

Ostatnim przystankiem w doborze okularów korekcyjnych jest wykonanie videocentracji. Pomiar ten umożliwia wykonanie najbardziej precyzyjnej centracji soczewek okularowych. Dokonuje się go przy pomocy IPad'a. Wymagana średnica soczewki zostaje obliczona automatycznie obliczona, dzięki czemu pomiary są precyzyjne, a zamówienie soczewek szybsze.

Pamiętaj że kupując okulary to wybór na lata więc warto zainwestować w te lepsze jakościowo. Gotowe okulary dostępne w supermarketach czy na stacjach benzynowych, mają soczewki o takich samych mocach w obydwu soczewkach, soczewki nie są scentrowane. Dlatego też nie mogą korzystać z nich wszyscy. Proponujemy korzystać z nich awaryjnie lub tymczasowo, do zakupu tych dobrze, indywidualnie dobranych okularów.