Wszyscy robimy zakupy! Galerie handlowe, sklepy internetowe - ile potrafią dać przyjemności! Aby nie doznać rozczarowania, zwrotów i całego zamieszania, wiemy, jaki nosimy rozmiar butów, koszul czy spodni. Kiedy organizujemy niespodziankę dla bliskich i chcemy uniknąć problemów, znamy też rozmiary partnera czy przyjaciela. Ale co, jeżeli przyjdzie nam wybrać okulary dla siebie lub dla kogoś bliskiego? Wiem, co w duszy sobie odpowiecie – ”czarna magia”.

Dzisiaj przygotowałam dla Was małą “ściągę”, aby dobór okularów był pewniejszy, łatwiejszy, a przede wszystkim przyjemniejszy!

Tajemnica cyfr, czyli jak pomocne okazują się numerki jakie znajdziemy na zausznikach, a często też na mostku opraw. Oznaczenia te dotyczą zarówno okularów przeciwsłonecznych, jak i opraw korekcyjnych.

Najlepiej przyjrzyjmy się temu na przykładzie. Co powiecie na Toma Forda?

Tom Ford TF237 05J 52 20 145

  • TF237 -  marka oraz model,

  • 05J – oznaczenie koloru,

  • 52 - szerokość soczewki mierzona wewnątrz oprawy [mm]

  • 20 - długość mostka, [mm]

  • 145 - długość zausznika, [mm]

Poszczególne modele okularów różnią się podanymi wartościami, ale ich znajomość ułatwi nam wybór. Mężczyzna będzie szukał opraw z szerokością soczewek ok. 55 mm lub powyżej. Kobieta z małą twarzą, będzie potrzebować oprawki z szerokością w granicach 48-52 mm . Osoba z szeroką kością nosową zazwyczaj szuka opraw z regulowanymi nanośnikami lub z szerokim mostkiem. Całe szczęście producenci okularów wiedzą, że wszyscy się różnimy i często proponują nam wybrany model okularów w różnych rozmiarach.

Czas na praktykę!

Masz swoje stare okulary i uważasz, że były dobrze dopasowane? Śmiało możesz się nimi sugerować. Pamiętaj, że przy okularach przeciwsłonecznych, różnicę do 8-10mm nie są aż tak bardzo istotne. W sytuacji gdy pomocne cyferki nie są już widoczne na oprawie , proponuję wziąć linijkę do ręki i do dzieła. Zaraz wszystko będzie jasne!

W przypadku pytań lub wątpliwości, o wszystko możesz zapytać mnie na czacie.

Dużo słońca!

Gosia