Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania w sprawie płynów do soczewek kontaktowych. Warto pamiętać, że soczewki przechowywane w odpowiednim płynie zapewniają komfort widzenia oraz nie powodują stanów zapalnych oczu.

Co wchodzi w skład płynu do soczewek?

Bazą, każdego roztworu jest woda. Do tego dochodzą: roztwór buforowy (służy do utrzymania stałego odczynu roztworów)  , sól fizjologiczna i składniki czyszczące.

Jaki  wybrać płyn do soczewek?

Najbezpieczniejszym płynem bedzie ten bez konserwantów np. Płyn Synergii (dostępny w salonach SunLoox i Loox Galeria Optyki). Każdy płyn jest przeznaczony do odpowiedniego rodzaju soczewek kontaktowych (dzienne, dwutygdniowe, miesięczne).

Rodzaje płynu do soczewek:

na rynku występują płyny: czyszczące, pielęgnacyjne, wielofunkcyjne i oksydacyjne.

Płynu czyszczącego i pielęgnacyjnego należy używać w parze. Jeden z nich usuwa zanieczyszczenia, ale nie można w nim przechowywać soczewek. Płyn przeznaczony jedynie do pielęgnacji nie zagwarantuje nam dezynfekcji soczewek kontaktowych.

Płyn wielofunkcyjny czyści i pielęgnuje soczewki kontaktowe.

Płyn oksydacyjny jest przeznaczony dla alergików.

Uwaga! Do czyszczenia soczewek kontaktowych nie stosuj soli fizjologicznej  lub kropli nawilżających do oczu. Nie usuną one zanieczyszczeń (bakterii i osadów białkowych). Takie rozwiązanie może zakończyć się infekcją oczu.

Jak długo powinienem stosować jedą butelkę płynu do soczewek?

W naszej ofercie znajdziecie płyn o pojemności 360 mililitrów . Zalecane jest używanie około 10 ml na jedną soczewkę. Butelka 360 ml. powinna wystarczyć  na około 18 dni. Pamiętaj, że płyn należy wymieniać łącznie z soczewkami.

Rodzaj soczewek noc i dzień. Czy warto je nosić?

Na rynku pojawiły się soczewki, których możemy używać całą dobę. Pamiętajmy jednak, że jeśli przed noszeniem soczewek zdarzały nam się stany zapalne oka, to soczewki tego typu nie będą dobrym rozwiązaniem. Jeśli zależy Ci na ciągłym noszeniu soczewek, zwróć uwagę, czy są one przeznaczone do przedłużonego noszenia. W tradycyjnych soczewkach nie można zasypiać. Prowadzi to bowiem, do wysuszenia oka i stanów zapalnych.

 

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Podczas użytkowania soczewek kontaktowych powinniśmy unikać kontaktu z wodą. W przypadku zetknięcia soczewki z Acanthamoebą (mikroorganizmem żyjącym w wodzie, niereagującym na substancje dezynfekujące zawarte w płynach do soczewek) może dojść do zakażenia oka, które nieleczone prowadzi do utraty wzroku. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, i uprawiasz sporty wodne, powinieneś zainwestować w okulary bądź maskę pływacką.

Czy soczewka ma prawą i lewą stronę? Jak to rozpoznam?

Tak ma. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wkładamy soczewkę we właściwy sposób powinniśmy: umieścić soczewkę na palcu wskazującym i sprawdzić czy jest wklęsła (zaokrąglona ku górze). Jeśli soczewka uwypukla się (jej krawędzie są odchylone na zewnątrz), jest na niewłaściwej stronie.

Czy mogę stosować krople do oczu, podczas noszenia soczewek kontaktowych?

Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni używać kropli nawilżających.  Informacje na temat tego, czy dane krople są przeznaczone dla osób korzystających z soczewek kontaktowych znajdziemy na opakowaniu lub ulotce dołączonej do produktu. W przypadku wątpliwości zapytaj farmaceutę.

Jeśli nasuwają Ci się inne pytania na temat soczewek kontaktowych napisz do nas: sklep@sunloox.com. Z przyjemnością rozwiejemy Twoje wątpliwości.