Wszytko co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych cz.1

Soczewki kontaktowe są z nami od ponad 15 lat, krąży o nich wiele mitów, przekonań. Według szacowanych badań decyduje się na nie tylko 2 % społeczeństwa polskiego. Na całym świecie soczewek kontaktowych używa 150 milionów ludzi.

Dziś postaramy sie odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących soczewek kontaktowych!

Jak wygląda badanie pod kątem soczewek?

W skład badania powinno wchodzić:

- badanie ostrości wzroku

- ustalenie dokładnej refrakcji oka

- pomiar krzywizny rogówki

- ocena wydzielenia łez.

Od jakiego wieku możemy nosić soczewki kontaktowe?

Nie ma określonej dolnej czy też górnej granicy wieku w używaniu soczewek kontaktowych, wszystko zależy od kondycji naszych oczu. Chociaż przyjmuje się , że to właśnie dzieci nie powinny nosić soczewek kontaktowych do 9 roku życia. Starsze osoby mogą korzystać z soczewek kontaktowych pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań okulisty czy optometrysty. Dlatego też tak bardzo ważna jest pierwsza wizyta mająca na celu dopasowanie soczewek kontaktowych oraz kolejne wizyty kontrolne.

Jak często w przypadku soczewek kontaktowych przychodzić na badania kontrolne?

Częstotliwość wizyt określa najczęściej specjalista. Jednak nie powinna ona przekraczać pełnego roku.

Jakie soczewki są najpopularniejsze?

Rynek soczewek w Polsce zaczyna sie bardzo mocno rozwijać oferując nam wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Najczęściej wybieranie są soczewki tzw. miękkie czyli krótkotrwałego użytku - dwutygodniowego lub miesięcznego.

Jakie są najlepsze soczewki?

O najpopularniejszych soczewkach juz wiemy, ale jakie są najlepsze soczewki dla Ciebie? Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty to on zadecyduje jaka soczewka będzie dla Ciebie odpowiednia - jednomiesięczna czy miesięczna.

Czy soczewki są przeznaczone dla alergików?

W trakcie alergii sezonowej można używać soczewek jednodniowych. Jednak osoby zmagające się z alergią przez cały rok powinny, korzystać już z okularów. Pyłki,  kurz osiadają i zatrzymują sie na soczewce kontaktowej, co może powodować zwiększenie odpowiedzi układu odpornościowego naszego organizmu.

Czy astygmatyzm może być przeszkodą w noszeniu soczewek kontaktowych?

Dla osób, które posiadają astygmatyzm są przeznaczone specjalne soczewki tzw. toryczne. Soczewka toryczna różni się kształtem od soczewki sferycznej co pozwala na skorygowanie trudności z widzeniem szczegółów lub zamazywaniem obrazu.

Czy soczewka kontaktowa wysusza oko?

Wszystko zależy od materiału z jakiego jest wykonana soczewka kontaktowa. Na rynku mamy soczewki tzw. hydrożelowe-silikonowe. Jest to tak naprawdę materiał z której są wykonane soczewki, przepuszczają one tlen prawie w 100 %. Biofinity natomiast minimalizuje wysuszanie oka. Jeśli jednak poczujesz wysuszanie oka warto sięgnąć po krople do oczu. Złagodzą efekt suchości oka, odpowiednio nawilżając Twoje oczy.

W czym przechowywać soczewki kontaktowe?

Do soczewek miesięcznych idealną alternatywą jest pojemnik na soczewki. Pojemnik na soczewki regularnie należy wymieniać co miesiąc. Jest to niestety idealne siedlisko dla bakterii i zarazków. Podczas wyjmowania każdego dnia soczewek kontaktowych należy wymieniać płyn w pojemniku i przeczyścić.

Czym czyścimy pojemnik do soczewek?

Pamiętaj! Pojemnik do soczewek czyścimy płynem do soczewek a nie wodą z kranu. Ważną zasadą przechowywania soczewek kontaktowych jest przechowywanie jednej i drugiej soczewki zawsze w tym samym pojemniku. Prawa soczewka do prawego pojemnika, lewa do drugiego. W przeciwnym razie może dojść do przenoszenia się mikroorganizmów i innych infekcji oka. Ponadto daj mu wyschnąć, nigdy nie przecieraj go ściereczką ( z względu na pojawiające się włókna po przetarciu).

Czy soczewka może wypaść?

Tak. Zdarzają się sytuacje,  gdzie soczewka kontaktowa może wypaść z oka na ziemie.  Taką soczewkę należy  przemyć płynem do pielęgnacji soczewek, który ma  odpowiedni skład. Posiada właściwości czyszczące,  ale nie szkodliwe dla oka.

Czy podczas noszenia soczewek można się malować?

Używanie soczewek kontaktowych podczas wykonywania makijażu jest nie zabronione.

Czy w soczewkach mogę spać?

Na rynku istnieją soczewki przeznaczone do korzystania dzień i noc, ale tylko wtedy gdy oko jest otwarte. W innym wypadku może dojść do długotrwałej infekcji lub podrażnia gałki ocznej.