„Rozmazuje mi się obraz, nie widzę wyraźnie, nie mogę tego przeczytać!”. Stajesz się rozdrażniony z powodu takiego dyskomfortu. Myślisz sobie „ Co się ze mną dzieje? Nigdy wcześniej nie miałem z tym problemów”. Muszę odwiedzić okulistę!

Tylko czy na pewno?

Niestety taka decyzja,  może się okazać się zła i pochopna, ponieważ  wybrałeś złego specjalistę. Przyczyna jest prosta, nie ufamy „ NIE-lekarzom” i nie znamy nowych wykształconych specjalistów.

Optometrysta –Kto to jest?

NIE LEKARZ,  ale  zawód, który należy do systemu ochrony zdrowia.  Oprtometrysta to osoba, która posiada tytuł magistra fizyki w zakresie optometrii lub skoczyła studia podyplomowe na kierunku Optometria.

W czym Optometrysta może Ci pomóc?

  • Nosiłeś lub potrzebujesz rozpocząć swoją przygodę z okularami
  • Chciałbyś dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe
  • Potrzebujesz bardzo dobrze poprowadzonej rehabilitacji  układu wzrokowego w celu przywrócenia sprawności , którą utraciłeś na skutek urazu, zabiegu , powikłań chorobowych i innych
  • Potrzebujesz edukacji w zakresie użytkowania wyrobów medycznych służących do korekcji wzroku,

Czy warto się udać do Optometrysty ?

Tak, bo są to specjaliści w swojej dziedzinie! Pamiętaj „wada wzroku”  to nie choroba! Jeżeli masz zdrowe oczy, które mają problem z ostrością widzenia, nie zdziw się jeżeli podczas wizyty u Okulisty usłyszysz „Panie Kowalski, proszę zapisać się do Optometrysty.

Okulista

Obdarzony największym zaufaniem społecznym  oraz dużą renomą. Specjalista , który zajmuje się LECZENIEM, podkreślam LECZENIEM narządu wzroku .

Oczywiście prowadzi profilaktykę , pomoże dobrać odpowiednie okulary, ale to nie jest jego główne zadanie.

Lekarz okulista zajmuje się:

  • wykonywaniem badań narządu wzroku,
  • wykonywaniem zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej z przyczyn chorobowych i w stanach po urazowych
  • rozpoznawanie chorób
  • ustalanie procesu leczenia, terapii
  • dobór odpowiedniej korekcji okularowej czy soczewek kontaktowych, w przypadkach po operacyjnych oraz dla zdrowych oczu
  • sprawowanie opieki okulistycznej/optometrycznej  dzieci.

Przed wyborem specjalisty zastanów się czy coś Cię nie pokoi, czy Twoje oczy są mocno przekrwione lub pojawiły się na nich inne zmiany. Czy ostrość widzenia zmieniła się gwałtownie, z dnia na dzień ? Twoje dziecko skarży się na problemy z widzeniem? Nie zwlekaj i  odwiedź lekarza okulistę.

Technik Optyk- w czym pomoże?

Zajmuję  się opieką oraz pomocą, w celu dobrania Ci jak najlepszego rozwiązania ,w postaci szkieł okularowych oraz oprawy. Oczywiście jest to zawód  również czysto mechaniczny, ponieważ  optyk biorąc pod uwagę Twoja aktualną korekcję oraz przeprowadzony wywiad wykona dla Ciebie gotowe okulary.

Masz problem techniczny, zepsuły Ci się oprawy, zsuwają Ci się z nosa,  coś niepokojącego się  dzieje ze szkłami?  Odwiedź optyka on jest mistrzem w tej dziedzinie.

Ortoptystka - rehabilitacja?

Ortoptyści zajmują się diagnozą i leczeniem niedowidzenia, zeza oraz zaburzeń widzenia obuocznego u  dzieci i dorosłych.”

Ortoptyści wykonują  wiele badań  dotyczących: utraty widzenia, diagnosatyki zeza, oczopląsu, porażenia nerwów.

Praca Ortoptysty głównie polega na pracy indywidualnie z pacjentem, opracowując  zestawy ćwiczeń i prowadząc rehabilitację .Opiece ortoptysty podlegają również dzieci. Wymaga to od specjalisty dużo cierpliwości, indywidulanego podejścia oraz dobrego kontaktu z dziećmi. Niestety jest to praca, która jest bardzo długofalowa. Nie daje szybkich efektów, ale za to trwałe.

Mam nadzieję, że ten wpis  zwiększy Twoje zaufanie do nowych zawodów, które specjalizują się w wybranych zagadnieniach.

Potrzebujesz porady i nadal masz wątpliwości do kogo się udać?

Napisz do mnie, a postaram się odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania.

 

Gosia