Kiedy warto wybrać się na kontrolę wzroku i czy jest ona konieczna skoro „nic się nie dzieje”?  Żyjemy w czasach, w których nasze oczy wystawiamy na ciągłe zagrożenia, głównie przez spopularyzowanie ekranów LED oglądanych w bliży. Takie wyświetlacze emitują światło niebieskie, szkodliwe dla struktur ludzkiego oka, a mamy z nimi kontakt codziennie i to bardzo blisko naszej twarzy, np. w telefonach, tabletach czy laptopach. Jeśli tylko zaobserwujemy problemy z widzeniem, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Często mała wada skorygowana w odpowiednim czasie nie przysporzy dużych problemów, natomiast zaniedbana może eskalować w przyszłości do dużo poważniejszego kłopotu.

Badanie wzroku powinno być wykonane raz w roku. Takie rutynowe diagnozowanie pomaga zarówno wcześnie wykryć wady wzroku, jak i choroby, takie jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. W pewnych przypadkach zalecane są częstsze kontrole wzroku. Szczególnie zaleca się to, jeśli pacjent choruje na cukrzycę. Do gabinetu częściej powinny wybierać się też osoby starsze. Z biegiem lat nasz wzrok się pogarsza, lecz musimy pamiętać, aby również systematycznie chodzić na kontrole z naszymi dziećmi, które w obecnych czasach uważają „bez gier i telefonu to dzień stracony” .

Specjalistą w zakresie diagnozowania i korygowania wad wzroku jest optometrysta. Wykonuje on odpowiednie testy i pomiary, co gwarantuje, że szkła okularowe będą najlepiej korygować posiadaną wadę. Bardzo szczegółowo oceni nie tylko ostrość widzenia, ale również pole widzenia, ruchy gałki ocznej jak również, sprawdzi nieprawidłowe ustawienie oczu i zarekomenduje terapię widzenia.

Regularne badanie wzroku to klucz do tego, aby utrzymać narząd wzroku w doskonałym stanie. Dzięki częstym wizytom w salonie optycznym, możliwe będzie szybkie wykrycie potencjalnych zmian chorobowych i podjęcie skutecznego leczenia, korekcji wzroku. Nie warto bagatelizować nawet najmniejszego problemu. W salonie optycznym optometrysta rozpozna odstępstwa od normy w zakresie chorób oczu i w razie potrzeby skieruje do okulisty.